Domain Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken 4 Faktör Nedir?

Hadi şimdi BEĞEN butonuna tıklayarak Facebook sayfamıza katıl. Hoş geldin :)


Domain Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken 4 Faktör Nedir?
Bir İnternet sitesi kurmak için gerekli olan ilk etmen, domain sahibi olmaktır. Yani domain (alan adı) çok önemli bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak domain seçiminde dikkat edilmesi gerekenler de yok değil. Yani birtakım faktörleri göz önünde bulundurmakta fayda bulunmaktadır. Peki nedir o faktörler? Dilerseniz şimdi domain alırken dikkat edilmesi gerekenlere şöyle bir göz atıyor olacağız.

TAVSİYE: Blogunuzu Güvende Tutmanızın 5 Önemli Yolu

Domain Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler


Domain Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken 4 Faktör Nedir?

1. Faktör (Domain Firması): Alan adı olgusu, çok önemli ve çok dikkat edilmesi gereken hassas bir olgudur. Bu yüzden domain alacağınız firmayı çok ama çok iyi seçmelisiniz. Bu yüzden ucuza kaçmayın ve geleceğinizi de düşünerek, kaliteli ve gerekirse pahalı bir firma tercih edin. Ayrıca ilgili firmanın ne zamandır yayın hayatına devam ediyor olduğunu da araştırmanızda yarar var.

2. Faktör (Domain Uzantısı): Evet, domain uzantısı da çok önem verilmesi gereken bir faktör. Eğer global bir proje hazırlayacaksanız, com, net ve org gibi uzantıları tercih edebilirsiniz. Ancak örneğin, Türkiye'deki hedef kitleye ulaşmak istiyorsanız, elbette gen.tr veya web.tr gibi belge gerektirmeyen uzantıları da tercih edebilmektesiniz. Kararı siz vereceğiniz için, iyi düşünmeniz gerekiyor.

3. Faktör (Domain Uzunluğu): Domain adresinin akılda kalıcı olması çok önemli. Bu yüzden marka odaklı ilerliyor da olsanız, çok uzun alan adı seçmeyiniz. Yani jenerik veya keyword dediğimiz kategoride bir alan adı seçiminde bulunmanız çok iyi olur. Eğer direkt marka odaklı bir domain alacaksanız da, çok uzun olmamasına ve akılda kalıcı olmasına dikkat edebilirsiniz.

4. Faktör (Domain Geçmişi): Şu anki projenizin içeriği elbette farklıdır. Ancak alacağınız domain önceden başkası tarafından kullanıldı ise, ne gibi içerikler üretildiğini merak edebilirsiniz. Bu yüzden Wayback Machine vasıtası ile domain geçmişini geçen yıllara göre sorgulayabilirsiniz.

Domain alırken dikkat edilmesi gerekenler listesi ile ilgili içeriğimizin böylelikle sonuna geldik. Sizin için domain alırken dikkat edilmesi gereken farklı detaylar var ise, yorum formunu kullanarak bu bilginizi herkes ile paylaşmayı düşünebilirsiniz.

Beğendin mi? Beğen veya Paylaş butonlarına tıklayabilirsin. Teşekkürler :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

"Yorumlama biçimi:" menüsünde yer alan,
"Adı/URL veya Anonim" seçeneğine tıklayarak hızlıca yorum gönderebilirsiniz.